NewsNews

Wykorzystaj swoje studia w 100 procentach – dołącz do Programu CIMA na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Rekrutacja trwa!

CIMA wraz najlepszymi uczelniami w Polsce realizuje Program CIMA na Uczelni, który umożliwia studentom zdobycie profesjonalnej kwalifikacji z dziedziny rachunkowości zarządczej w trakcie studiów. Nie czekaj z decyzją – zarejestruj się już dziś na stronie cimauczelnie.pl i pamiętaj, że CIMA zapewni Ci przewagę na rynku pracy!

Studenci wchodzący na rynek pracy stoją przed wyzwaniem, jak wyróżnić się na tle innych absolwentów. Dlatego koniecznością staje się podnoszenie kompetencji także poza uczelnią oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego w środowisku międzynarodowym.

Jak mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny CIMA na Europę, „CIMA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się świata. Dlatego Kwalifikacja Profesjonalna CIMA to zestaw kompetencji uznawany globalnie za najbardziej aktualny w obszarze zarządzania finansami. Posiadacze dyplomu CIMA to cenieni w środowisku biznesowym profesjonaliści, aktywnie poszukiwani przez pracodawców z każdej branży, pełniący istotne funkcje doradcze w strukturach organizacji”.

Program CIMA na Uczelni realizowany jest w ramach wybranych przedmiotów na studiach. Studenci, którzy zaliczą wszystkie wymagane przedmioty mogą uzyskać bezpłatne zwolnienia z części egzaminów CIMA, zaś po zdaniu końcowego egzaminu zewnętrznego mają możliwość zdobycia dyplomu CIMA na dwóch poziomach:

 • poziom Certyfikatu – zapewnia wiedzę o prowadzeniu przedsiębiorstwa nie tylko w sferze rachunkowości finansowej, lecz także w kwestiach relacji poszczególnych obszarów rachunkowości do potrzeb współczesnej działalności gospodarczej; po zaliczeniu tego poziomu student otrzymuje Certyfikat z Rachunkowości Biznesowej (CIMA Certificate in Business Accounting)
 • poziom operacyjny – uczy jak przygotowywać sprawozdania finansowe, informacje dla rachunkowości zarządczej i jak używać odpowiednich narzędzi decyzyjnych dzięki szerokiej wiedzy na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa; po zaliczeniu tego poziomu student otrzymuje Dyplom z Rachunkowości Zarządczej (CIMA Diploma in Management Accounting).

Na poziomie Certyfikatu powinni zacząć studenci studiów licencjackich (I stopnia) – od II do V semestru studiów oraz słuchacze na studiach podyplomowych. Natomiast na poziom operacyjny mogą dołączyć studenci studiów magisterskich (II stopnia) – od I do III semestru. W Programie uczestniczyć mogą zarówno studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. Wszystkie egzaminy zewnętrzne CIMA są w języku angielskim. Wymagany poziom znajomości języka to minimum B2 (średniozaawansowany). Udział w Programie wiąże się z kosztami rejestracji i opłatą za egzamin zewnętrzny.

Jak dołączyć do Programu CIMA na Uczelni?

 • Zarejestruj się poprzez formularz na stronie cimauczelnie.pl
 • Potwierdź aktywację konta
 • Prześlij wymagane dokumenty
 • Czekaj na pozytywną weryfikację wniosku przez Koordynatora na Uczelni i CIMA
 • W ostatnim kroku otrzymasz instrukcję jak założyć konto My CIMA i wnieść opłatę rejestracyjną GBP77

Założony w 1919 r. The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. Będąc częścią Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości) zrzesza członków i studentów ze 192 krajów, którzy zajmują kluczowe stanowiska w świecie biznesu. Członkowie i studenci CIMA pracują w przemyśle, handlu, sektorze publicznym i organizacjach non-profit. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu wykształconych w zakresie finansów.

University Management Accounting Day CEE 2021

26 października 2021 r. w godzinach 15.00-17.00 studenci 18 uczelni w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej będą mieli okazję spotkać się wirtualnie w ramach University Management Accounting Day (UMAD), wydarzenia organizowanego przez Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA we współpracy z prestiżowymi uczelniami ekonomicznymi w regionie.

University Management Accounting Day CEE adresowane jest do studentów studiów licencjackich i magisterskich kierunków związanych z finansami i rachunkowością, realizowanych na uczelniach, z którymi CIMA współpracuje. Wydarzenie łączy studentów, wykładowców, najlepszych pracodawców oraz pracowników CIMA w Polsce i za granicą. Tegoroczone dzień rachunkwości zarządczej odbędzie się w formule online. Jakość merytoryczną zagwarantują eksperci CIMA, którzy dostarczą aktualnych treści na temat kompetencji, których pracodawcy oczekują od absolwentów.

Szczegóły i rejestracja

Agenda:

15.00 – Readiness of students to be employed – what are employers looking for in graduates?

This year’s edition will begin with a panel discussion: Readiness of students to be employed – what are employers looking for in graduates? with the participation of CIMA experts representing leading employers from various sectors:

 • Anna Stępnicka ACMA, CGMA – Infosys BPM Poland
 • Anna Trojanowska ACMA, CGMA – IBM
 • Bartosz Gayer ACMA, CGMA – Fincastly
 • Jakub Kozielec ACMA, CGMA – Zalando
 • Tomasz Kociuba ACMa, CGMA – Motorola Solutions

16.00 – Paradise Park – CIMA Business Game

17.00 – Closing remarks

 • Ask the CIMA Ambassador online – November

Rozważasz udział w Programie CIMA na swojej uczelni? Jeśli tak to weź udział w listopadowym ‘Ask the CIMA Ambassador online’ – dowiesz się jakie korzyści niesie za sobą posiadanie kwalifikacji CIMA oraz poznasz Ambasadorów CIMA. To również świetna okazja, aby zadać pytania dotyczące kwalifikacji CIMA! Dołącz do wydarzenia na Facebooku (https://www.facebook.com/events/1252785721766532/) i nie zapomnij zapisać się na spotkanie: https://bit.ly/3dDh7De.

Are you interested in joining the CIMA Program at the University? If yes, take part in November ‘Ask the CIMA Ambassador online’ – you will find out why is it worth to have the CIMA qualification and you will also meet CIMA Ambassadors. It is also a great opportunity to ask some questions about CIMA. Join the Facebook event (https://www.facebook.com/events/1252785721766532/) and sign up for the meeting: https://bit.ly/3dDh7De.

 • Zdobądź międzynarodową kwalifikację uznawaną na rynku pracy  aplikuj do Programu CIMA na Uczelni!

Od dawna, nie tylko w trakcie tegorocznej sytuacji z pandemią COVID 19 na całym świecie, niełatwo wyróżnić się na rynku pracy, dlatego koniecznością dla studentów jest stałe podnoszenie kompetencji poza uczelnią oraz zdobywanie doświadczenia zawodowego w środowisku międzynarodowym. Dodatkowo, nieustanne zmiany i trudne decyzje biznesowe stały się codziennością dla wielu managerów – zwłaszcza od marca 2020 kiedy to wprowadzono „lockdown” w Polsce. Tym samym obecna sytuacja wręcz obliguje młode pokolenie pracowników do stałego uzupełniana wiedzy poza wybranym wcześniej kierunkiem studiów w różnych obszarach.

Jeśli chcesz nadążyć za współczesnymi trendami bądź dopiero szukasz swojej ścieżki zawodowej – przeczytaj artykuł do końca.

Od ponad 100 lat CIMA i najbardziej prestiżowe uczelnie ekonomiczne na świecie umożliwiają najlepszym studentom zdobycie certyfikatu CIMA, który jest znany i uznawany przez pracodawców. W Polsce studenci mogą także aplikować do Programów CIMA dzięki którym mogą liczyć na wiele korzyści i benefitów. Co trzeba zrobić, aby stać się studentem CIMA podczas studiów licencjackich lub magisterskich?

Wystarczy wziąć udział w rekrutacji, wypełnić formularz i czekać na decyzję Uczelni i CIMA: UWAGA rekrutacja właśnie trwa!

Krótko o CIMA dla tych studentów, którzy słyszą nazwę CIMA po raz pierwszy. The Chartered Institute of Management Accountants® istnieje on ponad 100 lat i jest największą organizacją na świecie, która w swoim gronie zrzesza specjalistów i ekspertów z obszaru rachunkowości zarządczej. CIMA to ponad 232 tysiące członków i studentów w 177 krajach. CIMA wraz z uczelniami w Polsce i za granicą umożliwia studentom zdobycie profesjonalnej kwalifikacji z dziedziny rachunkowości zarządczej – na dwóch podstawowych poziomach już w trakcie studiów.

CIMA na różnych poziomach certyfikacji potwierdza przygotowanie do całościowego zarządzenia pionem finansowym zarówno we własnym przedsiębiorstwie, firmach krajowych i międzynarodowych korporacjach. Poniżej szczegółowo opisane umiejętności, których studenci uczą się w Programie CIMA:

 • Business skills – sposoby przekładania danych na wiedzę i strategię
 • People skills – znajomość efektywnej komunikacji, wpływu, negocjacji i współpracy
 • Leadership skills – sposoby budowania i motywowania zespołów oraz stymulacji wyniki
 • Digital skills – zagadnienia programu uczą m.in. jak tworzyć cyfrowy content, jak analizować i przedstawiać dane oraz jak rozwiązywać problemy
 • Technical skills – uczestnicy dowiadują się i praktykują stosowanie umiejętności rachunkowych i finansowych.

Jak mówi Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny na Europę, CIMA, „CIMA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zmieniającego się świata. Dlatego profesjonalna kwalifikacja
z rachunkowości zarządczej CIMA to zestaw kompetencji uznawany globalnie za najbardziej aktualny w obszarze finansów. Posiadacze dyplomu CIMA to cenieni w środowisku biznesowym profesjonaliści, aktywnie poszukiwani przez pracodawców z każdej branży, pełniący istotne funkcje doradcze w strukturach organizacji”.

Według Aleksandra Gorczycy (byłego Ambasadora CIMA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studenta Programu CIMA na Uczelni), „Program ten daje studentom możliwość zdobycia praktycznej wiedzy finansowej, potwierdzenia jej międzynarodowym certyfikatem, poznania osobiście profesjonalistów „top level” pracujących w biznesie, wyróżnienia się na rynku pracy spośród swoich koleżanek i kolegów z kierunków ekonomicznych – co jest w dzisiejszych czasach niezmiernie trudne”.

Zatem nie czekaj z decyzją – zarejestruj się już dziś na stronie cimauczelnie.pl i pamiętaj, że CIMA zapewni Ci przewagę zwłaszcza, że Twoja kariera zawodowa nie będzie czekać aż do momentu, gdy skończysz studia.

 • Korzyści z udziału w Programie CIMA

Sytuacja gospodarcza na świecie i szybki rozwój technologiczny wymagają gruntownych zmian sposobu myślenia, uczenia się, prowadzenia biznesu i poszukiwania pracowników, którzy będą w stanie zarządzać procesami „zwinnie”. Mobilność pracowników i globalizacja przyspiesza decyzje krótko i długoterminowe oraz przede wszystkim wdrażanie uniwersalnych rozwiązań, które sprawdzają się zarówno w zarządzaniu małym lokalnym startupem, jak również międzynarodową organizacją, w której pracują studenci i członkowie CIMA.

Kompetencje i umiejętności na wagę złota poszukiwane przez globalne organizacje, ekskluzywne wydarzenia z udziałem CFO, zatrudnienie u najlepszych pracodawców – to tylko niektóre korzyści wynikające z posiadania kwalifikacji CIMA.

Co jeszcze możesz zyskać?
Dodatkowo każdy student w Programie CIMA na Uczelni ma możliwość dołączenia do globalnej sieci liderów świata biznesu (CIMA Members) w tym współdzielenia najlepszych praktyk biznesowych, otrzymuje dostęp do portalu z ofertami pracy, bezpłatne podręczniki i dostęp do szkoleń przygotowujących do egzaminu zewnętrznego OCS – Operational Case Study, tzw. Exam Success meeting, bezpłatny dostęp do warsztatów prowadzonych przez Ekspertów CIMA w różnych miastach w Polsce. Student w Programie CIMA jest zapraszany na Galę Awards Night & Christmas Party; letnie spotkanie Summer Special, jak również spotkania biznesowe typu MoneyTalks z udziałem CEO i CFO globalnych firm na świecie;

Beata Dzidzińska (była Ambasadorka CIMA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu) podkreśla również, że „Kwalifikacja CIMA nie tylko podnosi kompetencje, ale również zwiększa zarobki. Studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia oraz stania się bardziej atrakcyjnymi dla pracodawców. Już podczas nauki i zdobywania poszczególnych poziomów mają szansę doświadczyć wzrostu pensji, dlatego zarobki mogą zwiększyć się już na etapie studiów”.

Zatem nie czekaj z decyzją – zarejestruj się już dziś na stronie cimauczelnie.pl i pamiętaj, że CIMA zapewni Ci przewagę zwłaszcza, że Twoja kariera zawodowa nie będzie czekać aż do momentu, gdy skończysz studia.

 • University Management Accounting Day CEE – plan your future today!

On 21st October join the international meeting with business and management accounting.  We would like to invite everyone interested in a career in finance and management  to attend the next edition of University Management Accounting Day CEE, event organized by The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) and dedicated to undergraduate and postgraduate students of finance and accounting.

This year, event will be held online. Organizers has prepared for you interesting lecture about management accounting „Human Signals: New Patterns of Behavior and the Accounting Profession [the COVID-19 crisis]”. Just like last year, an important part of the event will be CIMA Business Game, an interactive online competition between students from all participating universities.  Students work in teams on a business case study to find solutions for given problems. University Management Accounting Day CEE is also the opportunity to meet this year’s CIMA Ambassadors who are always open and happy to answer any questions related to the CIMA Program at the University and talk about future activities organised by CIMA or in collaboration with CIMA at each university.

More information about the event you can find on: https://www.cimaglobal.com/Our-locations/central-eastern-europe/Events/UMAD/

 • CGMA Emerging Leaders Competition

The aim of the Emerging Leaders Competition is to select students who are talented in finance and business management. We’re looking for future young business leaders.

The competition is organized by Chartered Global Management Accountant (CGMA) in cooperation with selected renowned universities of Central and Eastern Europe, including the University of Lodz.

The competition is open to teams of 4 bachelor students (no more, no less). Each team should have a leader, name and slogan. Teams should be registered by 15 May 2020, via https://tiny.pl/7mfgb

The competition is open to students from Poland and other Central and Eastern European countries.
The competition consists of the work and casemate taken from the practice developed by CGMA. Each team will receive support in preparation from a Mentor from the Faculty of Management at the University of Lodz.

The coordinator of the CIMA/CGMA program at the Faculty of Management of the University of Łódź and the competition coordinator is Dr Jan Michalak (jan.michalak@uni.lodz.pl).
The CGMA Emerging Leaders Competition consists of the following rounds.

 • Round 1a – a competition among students of the University of Łódź, which will probably take place on-line until the end of June 2020 or early September 2020
 • Round 1b – competition among students of various universities, which will take place in the form of an on-line quiz on 18 September 2020.
 • Round 2 – 6 best teams compete on-line in the first week of October 2020.
 • Round 3 – 3 best teams compete directly in Warsaw (end of October/beginning of November 2020). Travel and accommodation costs are covered by CGMA.

All participants will receive certificates of participation in the competition. The winning teams, in each round receive diplomas and prizes. Members of the entire competition also receive internship opportunities in the companies co-organizing the competition.

More information is available at https://www.cimaglobal.com/Our-locations/central-eastern-europe/CGMA_Emerging_Leaders_Competition/

In Round 1a competition among students of the University of Łódź took place those teams:

 • Wolves of Matejki St. – Team Leader: Artur Krzemieniewski
 • CGMA – Creative Group of Managers in Accounting – Team Lider: Anna Kijewicz
 • Tigers Team – Team Leader: Wiktor Skrok
 • FFM: Finance for a medal – Team Leader: Michał Długosz

The first round of CGMA Emerging Leaders Competition was held at the Faculty of Management University of Lodz on July 1st. The competition was organized by CGMA in cooperation with the chosen, renowned universities from Central and Eastern European countries, including the University of Lodz.
The competition was based on a real life case study. It was held in a form of online presentations delivered by teams of bachelor students from the University of Lodz showing their solutions to the problem. It was followed by the session of additional questions and feedback. The presentations were evaluated by the jury chaired by Sławomir Huss, who is the head of Signify Capital Europe (former Philips Lighting Europe). The jury consisted of experienced lecturers and consultants from the Faculty of Management University of Lodz: prof. Tomasz Wnuk-Pel, dr hab. Jan Michalak and dr Żaneta Pietrzak.
After the fierce competition the jury chose the winning team: Creative Group of Managers in Accounting consisting of: Piotr Augustyniak, Ziyoda Djalilova, Anna Kijewicz (team leader), Monika Strzelecka. It was closely followed by Finance for Medal consisting of: Agata Aftowicz, Julia Brzezińska, Michał Długosz (team leader), Igor Kacperski. Both teams were mentored by dr hab. Halina Waniak-Michalak.
The winning team will participate in the second round of CGMA Emerging Leaders Competition that will take place in September 2020. We keep our fingers crossed for their success.

 • 14 best economic universities from Central and Eastern Europe met in Warsaw to discuss the challenges arising from digital transformation
  and cooperation between academic community and business environment

On 30 May 2019, at the premises of the Ministry of Science and Higher Education, an event entitled ‘Constitution for Science in Poland and Reinventing Finance in a Digital World: Employability, Education and Partnership’ was held. The event was organised by the Ministry and the Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) – the world’s leading and largest professional body of management accountants. The Faculty of Management was represented by Professor Grzegorz Urbanek, Professor Jakub Marszałek and Jakub Kaczorowski – CIMA Ambassador at our Faculty.

 • CIMA participation at Job Fairs – Dni Kariery®

Job fairs – Dni Kariery® allows students not only to gain knowledge about currently shaping situation on the labor market but also find out what kind of occupations are most valuable nowadays or take part in workshops and trainings that help to improve our competences.
The event took place on the 5th of March, 2019 at the Faculty of Management, University of Lodz. Each student had a chance to get in direct touch with employers, ask questions and see what kind of offer seems to be the most interesting. Apart from looking for a job, Dni Kariery® is also a place for Students Association such as AIESEC – the world’s biggest organization led by young people, which operates in over 120 countries both locally and globally. AIESEC allows to develop leadership skills among students via practical experience in projects supporting international exchange.
Dni Kariery® has been organized for over 26 years and this event is happening in 9 cities in Poland. Amount of attendees and interests in job offers prove that job fairs are really important tool to give youth a possibility for creating current and future career path. Statistics from previous year are definitely positive, during Spring 2018 edition over 42 000 people decided to appear on Dni Kariery® in whole Poland, in Łódź over 2000. According to the report from previous year profile of students were various but the biggest groups came from faculties such as Management, Economics, Finance, Logistics, IT, Marketing or HR. The main power of Dni Kariery® is the fact that this event is organized fully by students and for students which means that it is done by youth who definitely understands needs of their friends.
As for CIMA Ambassador, I am aware that it is crucial to encourage students to take part in events, where they get familiar with the particular organizations’ offers. Such an event is organized at many Universities, including mine. Personally, I believe that my presence on this event helped students to understand how critical getting additional certificates and qualifications is. During the job fairs we could see how many companies acquired CIMA’s accreditation, meaning employers pay attention to posses well qualified workers, which will be a strong assets of a company.

 • UMAD

On 23 October 2018 the Chartered Institute of Management Accountants and the Faculty of Management at the University of Lodz organized event: University Management Accounting Day (UMAD). The meeting was hold for the first time in Łódź and aimed to familiarize students with the practical aspects of management accounting, to create an opportunity to meet representatives of companies employing high-class specialists as well as to realize that by gaining international qualifications one can definitely stand out in the labor market. Students had the possibility to listen to the lecture given by professor Tomasz Wnuk-Pel about Implementation of Activity Based Costing in Polish Companies. Afterwards, the lecture Future of Finance was conducted by CIMA representatives from England – Jane O’Rourke and Doug Withington. During UMAD, students could talk and ask questions about the CIMA Program with the CIMA Ambassador Jakub Kaczorowski.

Photo gallery from this event: https://www.flickr.com/photos/138241519@N02/albums/72157701268542311

Video from this event: https://www.youtube.com/watch?v=Gu2EQCernE4&feature=youtu.be

 • SSC Charity Beach Volleyball Tournament

On 23 August 2018 at Monta Beach Volleyball club in Warsaw our Ambassador Jakub Kaczorowski had a pleasure to play as a member of the CIMA team in the 2nd annual SSC Charity Beach Volleybal Tournament. The main idea of the event was to help charity organizations by cash donation.

During the tournament they had possibility to compete and have conversation with the representatives of CBRE, Dentons BSC, Citi, RBS, Lionbridge, TMF and SSC Heroes. It was a great opportunity to meet new people and have fun playing volleyball.

Citi took 1st place, Lionbridge 2nd, and CBRE 3rd. The Tournament organizers supported 3 Charities from this event. The Top 3 tournament-winning teams shared cash donations of 10.500 PLN for their favorite charities.

Photo gallery and film from this event: http://www.sscvolleyball.pl/, https://www.youtube.com/watch?v=HGrqfj8I9kk

 • On Tuesday, June 5 2018, the Faculty of Management of the University of Lodz, the officially signed contract with the Chartered Institute of Management Accounting CIMA

On behalf of the Faculty of Management at the University of Lodz, the document was signed by dr hab. prof. UŁ Tomasz Czapla, Dean of the Faculty, while CIMA was represented by Jakub Bejnarowicz – Associate Director, CIMA Europe.

The parties confirmed their cooperation by combining their knowledge and resources aimed at offer students the opportunity to acquire a vocational qualification preparing students of the Faculty of Management at the University of Lodz to start a professional career in management accounting.

The CIMA program at WZ UŁ enables students of Management and Finance to obtain Certificate in Business Accounting, obtain exemptions from CIMA exams and confirm knowledge during examinations taking place outside the University in standardized Pearson Vue Exam Centers.

We are very happy that the Faculty of Management at the University of Lodz joins the group of partner universities of the CIMA Institute, and the students have the opportunity to acquire a globally recognized certificate in management accounting from CIMA at the best university in Łódź. Our cooperation is a response to the needs of today’s and tomorrow’s job market and employers who highly value the skills of employees with CIMA qualifications and competences. It is worth noting that at this stage employers declared interest in students and graduates of the CIMA Program at the Faculty of Management, University of Lodz – said Jakub Bejnarowicz, Associate Director, CIMA Europa.

In turn, doctor Jan Michalak, Coordinator of the CIMA Program at WZ UŁ, stressed that the combination of knowledge of specialists from the University of Lodz and CIMA opens many opportunities, including the prospect of better education of our students in the field of business competences and introducing them to the world of management accounting specialists. – We hope that signing the contract will be an important step not only for us, but also for young students in this field of knowledge who will be able to develop with the support of a world-renown partner already at university. Obtaining the CIMA certificate allows student to get a better job in finance area and to accelerate their career advancement.

 • CIMA Workshop for students of the Faculty of Management, University of Lodz

The first CIMA Workshop for students of the Faculty of Management at the University of Lodz in Finance and Management with CIMA Member Anna Stępnicka ACMA, CGMA F&A Solution Design Consultant at Infosys Poland – behind us. Soon, we are planning next events in the CIMA program at ULOD – we will inform you.

Photo gallery from this event: https://www.flickr.com/photos/138241519@N02/sets/72157696008134004